1 września 2018 roku odbędzie się wydarzenie organizowane we współpracy Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii oraz Piaseczyńskie WOPR – Grupa Interwencyjna Góra Kalwaria. Na uczestników, którzy dotrą w sobotę na nadwiślańską plażę w Górze Kalwarii czeka moc atrakcji, zarówno na wodzie, jak i na lądzie.

Święto rozpocznie się od zawodów wakeboardowych za motorówką – mogą w nich brać udział zarówno osoby, które nigdy nie pływały na desce (będzie prowadzone szkolenie), jak i doświadczeni sportowcy. Przewidziane są nagrody: Puchar Nadwiślańskiego Urzecza w Wakeboardzie.

Na entuzjastów sportów wodnych czeka też mega przygoda: Spływ kajakowy z Królewskiego Lasa do Gassów. Zbiórka kajakarzy na plaży, skąd przejadą oni samochodami do Królewskiego Lasa (na spływie m.in. obserwacja przyrody, Kępa Brzumińska, Kępa Czerska – Rembezy, Port w Królewskim Lesie).

Na plaży rozpocznie się również turniej siatkówki plażowej na prawdziwym naturalnym boisku z wiślanego złotego piasku. Można będzie też skosztować pływania na deskach SUP które dają super frajdę i znakomicie wpływają na kondycję fizyczną. Z reguły pływa się na stojąco przy pomocy długiego wiosła. Zapewniamy, że kto raz spróbuje wejść na deskę SUP nie będzie chciał z niej zejść.

Na stoiskach: Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii, Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych udostępnione zostaną materiały promujące atrakcje Województwa Mazowieckiego. Odwiedzający stoisko będą mogli zaopatrzyć się w broszury, informatory oraz inne materiały drukowane, w których odnajdą opisy najważniejszych pozycji na turystycznej mapie Mazowsza.

Dla odwiedzających przewidziano także wiele atrakcji specjalnych. Dla najmłodszych zorganizowany zostanie kącik animacyjny w którym będzie można umalować twarz oraz bańki mydlane dla dzieci. Na plaży będzie można też zrobić super słodkie i śmieszne fotki w FOTOBUDCE.

Młodzież oraz dorosłych z dziećmi zapraszamy na rejsy repliką szkuty wiślanej DAREM MAZOWSZA i drewnianym batem ZYGMUNT oraz łodziami ratowniczymi.

Dopełnieniem imprezy ŚWIĘTO WISŁY NA URZECZU 2018 będzie uroczyste odsłonięcie na moście drogowym w Górze Kalwarii tablic z nadaną nazwą – MOST NADWIŚLAŃSKIEGO URZECZA !

Dla spragnionych wiedzy o Nadwiślańskim Urzeczu i Szkucie Czerskiej czekają bardzo ciekawe prezentacje i wykłady:
• „Łączy nas Wisła” – Koncepcja zagospodarowania infrastruktury Nadrzecznej Wisły dr Piotr Rytko
• „Przyroda Mazowieckich Parków” – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych
• „Tradycje Nadwiślańskiego Urzecza” – dr Łukasz Maurycy Stanaszek
• „Z biegiem Wisły, z biegiem lat” dr Piotr Rytko
• „Odkrycie zabytku archeologicznego statku wiślanego (szkuty) z XV wieku” – Katarzyna Jasińska
• „Szkuta Czerska” – Państwowe Muzeum Archeologiczne dr Wojciech Borkowski

Zwieńczeniem ŚWIĘTA WISŁY NA URZECZU 2018 będzie występ zespołów: URZECZEni i Kalwarki, koncert szant Piotra Zarzecznego, koncert zespołu SekstanZ i zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami.

Zapraszamy wszystkich 1 września 2018 roku do odwiedzenia plaży nad Wisłą w Górze Kalwarii przy „tamie wojskowej”! A tych, którzy z różnych przyczyn nie będą mogli do nas dołączyć zapraszamy do śledzenia wydarzenia oraz profilu Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej w Górze Kalwarii oraz Piaseczyńskie WOPR – tam będziemy relacjonować Wam wszystko co wydarzy się nad Wisłą 🙂