Na Urzeczu cyklicznie odbywają się dwie imprezy masowe, organizowane badź współorganizowane przez Fundację Szerokie Wody: Flis Festiwal w podkonstancińskich Gassach oraz Zielone Świątki na Urzeczu, tj. procesja rzeczna na terenie kilku gmin nadwiślańskich. Jest też wiele pomniejszych imprez, takich jak Biesiada Łurzycka, biegi i rajdy rowerowe (np. Łurzyckie Ściganie).

 

FLIS FESTIWAL NA URZECZU

Znalezione obrazy dla zapytania FLIS FESTIWAL

Podkonstancińskie Gassy, gdzie odbywa się Flis Festiwal, są jednym z ważniejszych miejsc Urzecza, podwarszawskiego regionu etnograficznego rozpościerającego się nad oboma brzegami Wisły pomiędzy mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą na północy a dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi na południu. W Gassach od niepamiętnych czasów znajdował się przewóz przez Wisłę, który spajał mieszkańców obydwu brzegów rzeki. Także i dziś oba brzegi łączy prom będąc symbolem dawnej jedności lewo- i prawobrzeżnego Urzecza.

fot. J. Chmielewski

Ideą Flis Festiwalu jest odbudowa mazursko-orylsko-olęderskiej tożsamości Urzecza oraz popularyzacja kulturowego dziedzictwa innych nadrzeczy Polski i Europy. Promowane są tu zachowane po dziś dzień elementy autentycznej kultury ludowej regionu, tradycyjny flis rzeczny, zanikające zawody wiślane, muzyka, tańce, piękne „wilanowskie” stroje, dawne pieśni i przyśpiewki, czy też unikatowe urzeckie przysmaki, takie jak sytocha czy siuforek… Flis Festiwal odbywa się corocznie w maju.

Strona: http://flisfestiwal.pl/

Dojazd:

W 2014 roku impreza została nagrodzona certyfikatem „Najlepszy produkt turystyczny Województwa Mazowieckiego”

 

ZIELONE ŚWIĄTKI NA URZECZU

Znalezione obrazy dla zapytania zielone świątki na urzeczu

Zielone Świątki na Urzeczu to impreza na Wiśle oraz nad jej brzegami o charakterze pikniku rodzinnego. To wspaniała okazja, by poznać tradycje kulturowe Urzecza. Impreza rozpoczyna się w porcie w Górze Kalwarii, gdzie tradycyjne łodzie: galary, galarki, baty i pychówki są majone brzozowymi drzewkami i tatarakiem, by następnie wyruszyć w orszaku zielonoświątkowym przez Nadbrzeż, Gassy i Wawer. Po drodze, przepełnionej pieśniami i tańcami z Urzecza, czeka nas szereg atrakcji, m.in. odwiedziny w strefie smaku w nadwiślańskim Nadbrzeżu.

Święto  Zesłania Ducha Świętego, zwane popularnie „Zielonymi Świątkami”,  to jedno z najważniejszych świąt o charakterze liturgicznym, ale też uroczystość głęboko zakorzeniona w polskiej tradycji ludowej, z którą wiążą się ciekawe obrządki lokalne. Jest więc świętem o wyjątkowym oddziaływaniu na  regionalną identyfikację społeczną. W tradycji kultur nadrzecznych Zielone Świątki obchodzono na wodzie, podniośle, rodzinnie, społecznie – jako znak przymierza z naturą i Bogiem, jako radosne oczekiwanie na zbliżające się lato, jako wróżbę udanych plonów.  Sąsiedzi  z miejscowości wzdłuż rzek odwiedzali się, razem płynęli przyozdobionymi zielenią łodziami. Lokalne wspólne obrzędy i tradycje łączyły i zbliżały społeczności regionów. W ich życiu wypełniały zarówno sferę „sacrum” – poprzez swój religijny  charakter, jak również „profanum”  – zapewniając wspólną zabawę i kontakty. Może dzięki temu tradycja społecznościowych obchodów Zielonych Świątek przetrwała próbę czasu i zniszczenia, a dziś odradza się z nową siłą – najprawdopodobniej wypełniając rzeczywiste zapotrzebowanie społeczne.

Niezwykle ważne jest to, że Zielone Świątki na Urzeczu obchodzone są wspólnie przez prawo- i lewobrzeżnych Łurzycaków, nawiązując do ich dawnej jedności. Drewniane łodzie wiślane ozdabiane są tatarakiem, gałązkami brzozy i kwiatami. Nie brakuje muzyki, śpiewu i  radości. Uroczysta msza polowa, występy na scenie, spotkania mieszkańców Urzecza wypełniają treść święta ludowego. Zielone Świątki na Urzeczu niewątpliwie otworzyły nowy rozdział w budowie identyfikacji naszego regionu i w normalnej, wieloletniej współpracy naszych gmin położonych wzdłuż Wisły. Od zarania bowiem Wisła nie dzieliła, ale była osią regionu Urzecza- była medium transportowym, ale  też nośnikiem kultury. Impreza odbywa się corocznie w maju.