Rodzina Olszanków pochodziła z nadwiślańskiej parafii Cieciszew (obecnie Słomczyn) w gminie Konstancin-Jeziorna, gdzie zamieszkiwała przynajmniej od połowy XVII wieku. Prawdopodobnie przybyli oni z leżącej również nad Wisłą wsi Dąbrówka Mniejsza w parafii Tarchomin, której właścicielami od XV w. byli Olszankowie-Dąbrowscy herbu Lubicz (http://www.slownik.ihpan.edu.pl/search.php?id=27006). Niewykluczone zatem, że Olszankowie wywodzili się z drobnej szlachty (por. http://akson.sgh.waw.pl/~apszczol/warszawa.htm).
Najstarszym znanym przodkiem przebadanej gałęzi rodu był Wit Olszanka (ur. ok. 1640), mieszkający do ślubu w 1668 r. z Barbarą Czochałą w podkonstancińskim Kozłowie Wielkim, a następnie w pobliskich Obórkach (jego drugą żoną została w 1692 r. Maryna Lenart/Lenarcik). Syn Wita i Barbary, Kazimierz Olszanka (ur. ok. 1680) ożeniony w 1704 roku z Katarzyną Zuczkową z Obórek, miał z kolei syna Andrzeja (ur. 1710), który wyprowadził się do zawiślańskich Rycic (dziś Józefów), zamieszkawszy w majątku swojej żony Katarzyny. Stamtąd kolejne pokolenia Olszanków, zapisywane również pod nazwiskami Olszanko, Olszanowski i Olszewski, rozeszły się po całej tutejszej okolicy, m.in. do Mlądza, Góraszki, Białka, Duchnowa, Wiązowny, Zagoździa, Zastowa, Wilanowa, Powsinka, Nadbrzeża, Otwocka Wielkiego, Karczewa, Otwocka i Warszawy.

Wyniki testu DNA przedstawiciela rodziny Olszanków zakwalifikowały go do GRUPY SŁOWIAŃSKIEJ 2, stanowiącej rozległą część indoeuropejskiej haplogrupy R1a spod mutacji M458 i przetestowanej pozytywnie mutacji YP515. W subkladzie tym razem z Olszankami są: Bobiński, Kowalski, Kusztelak, Kubasiak, Dobkowski i Schrank z Pomorza Zachodniego (Alt Liepenfier, Neustettin).
Niezbędne jest rozpoznanie młodszej mutacji Olszanków leżącej poniżej YP515, do czego potrzebne jest przeprowadzenie testu Big-Y.